V portfoliu suchých maltových směsí Knauf je několik na první pohled možná nenápadných produktů, které jsou však na stavbě potřeba, a proto si zaslouží pozornost. Je to klasická elektrikářská sádra, lepidlo na sádrokarton Perlfix a omítka pro ruční zpracování ROTBAND.

Bau und Elektrikergips
Který elektrikář by nepotřeboval sádru? Knauf má k tomuto účelu připraven produkt pod názvem Bau und Elektrikergips. Jedná se o rychle tuhnoucí montážní sádru určenou pouze pro vnitřní použití. Jak název napovídá, hodí se na zafixování elektroinstalačních krabic a rozvodových prvků.  Ale může stejně dobře posloužit k zafixování omítkových profilů, omítníků a lišt. Je také vhodná pro opravy děr po hmoždinkách. Tuhnutí probíhá skutečně relativně rychle – řádově do 5 minut od rozmíchání, což záleží na momentální teplotě a vlhkosti, ale také na stáří materiálu. Přestože se jedná o bílou elektrikářskou sádru, po rozdělání má narůžovělou barvu, která ovšem po vyschnutí zbělá. 

Bau und Elektrikergips Bau-undElektrikergips_30kg

Perlfix
Pro případy, kdy potřebujeme přilepit sádrokarton k podkladu, je tu Perlfix, neboli osazovací lepicí sádra. Podklad může být standardní betonová, cihelná nebo pórobetonová stěna. Lepicí sádra Perlfix se nanáší s pomocí zubatého hladítka na pásy anebo celoplošně, což je nejlepší řešení. Alternativně se ještě lepí v určitém rastru na tzv. „buchty“. Záleží na tom, v jakém stavu je podklad, čili zda je nerovný nebo nějak neupravený. Každopádně podklad musí být očištěný, nesmí být zaprášený a nesmí na něm být hlinkový malířský nátěr. Před použitím Perlfixu je nutné povrch podkladu penetrovat a to buď Betokontaktem v případě betonu, anebo Aufbrennsperre či Grundiermittelem. Sádrokarton se přichytí, vyrovná do roviny a nakonec se spoje bandážují. K tomu se doporučuje požívat tmel Uniflott a výztužnou papírovou pásku, což je standardní postup. Lepení sádrokartonu na podklad se hodí třeba při rekonstrukcích, kdy potřebujeme aby byla stěna rovná a hladká, ale nemůžeme z důvodu vlhkosti použít omítku. Někdy je potřeba sádrokartonem vyrovnat různé tloušťky stěny, křivost původního zdiva anebo zakrýt cihlovou neomítnutou stěnu. Jsou případy, kdy prostě klasické omítání se vším co k tomu patří je časově neúnosné anebo nemožné, právě z důvodu vlhkostního zatížení. Jako příklad může být podkroví, ve kterém je šikmina a vyzděný sokl. Tady se lepení sádrokartonu vyloženě hodí, protože pak je celá plocha stejně hladká. Je důležité ještě připomenout, že zpracování Perlfixu musí být minimálně při teplotě + 5°C a výše. Při nižší teplotě by sádra ztrácela na pevnosti. 

Knauf Perlfix Perlfix_25kg

ROTBAND
Pro svoje příznivé vlastnosti je ROTBAND vyhledávanou omítkou vhodnou do interiéru. Je to materiál určený pro ruční zpracování a nanáší se v jedné vrstvě a to v tloušťkách od 5 do 50 mm, což je velká výhoda. Tato omítka je zejména použitelná na monolitické a prefabrikované betonové podklady, ale je možné ji aplikovat také na běžné ale pevné podklady v interiéru. Tato sádrová omítka je z podstaty věci pH neutrální a pomáhá regulovat vlhkost v místnosti. To se projevuje především v topné sezoně, kdy vlhkost v interiéru může klesat až na 30 %, což není pro člověka zdravé. Sádrová omítka pomáhá tím, že v případě nadbytku do sebe vlhkost absorbuje a nastane-li situace opačná, pak vlhkost zase vrátí zpět. Při omítání je třeba dodržovat základní pravidla jako u strojně nanášených sádrových omítek Knauf. Důležitá je především penetrace podkladu, která sjednotí savost a zvýší přilnavost omítky k podkladu. Podle druhu podkladu se používají nejčastěji penetrace Knauf Betokontakt, Aufbrennsperre či Grundiermittel.

rotband_oprava Rotband_30kg