Mezi suché směsi v portfoliu Knauf patří již řadu let také betony. Jsou vítaným pomocníkem v různých situacích na stavbě a liší se zejména použitím. Jejich výhodou v moři konkurenčních produktů je prověřená receptura, která je zárukou stabilních vlastností a dobré zpracovatelnosti, která je pro řemeslníky důležitá.
Klasické betony
Za téměř klasické betony můžeme považovat betonovou směs SB 20 a SB 30. Zásadní rozdíl mezi oběma příbuznými je pevnost v tlaku. Jak číslice v názvu napovídá, jedná se o hodnotu 20 MPa a 30 MPa. Betonová směs SB 20 je vhodná pro běžné betonářské práce menších rozměrů. Například pro betonáž ztraceného bednění a usazování betonových obrubníků. Další oblastí je betonování podlah v rodinných domech včetně sklepů, garáží apod. Suchá hrubší směs (zrnitost do 8 mm) se snadno rozmíchá s čistou vodou ručně případně elektrickým míchadlem, nebo u větších ploch se může použít strojní míchačka. Doba mísení je 3 až 5 minut. Konzistence musí být rovnoměrná a spíše hustší. Doba zpracovatelnosti je 2 hodiny. Po realizaci vyzrává minimálně 28 dní. Spotřeba odpovídá 2000 kg/m3. Dodává se v pytlích po 30 kg. Existuje-li požadavek na vyšší pevnost, pak je tu k dispozici beton SB 30 s pevností 30 MPa (C25/30 dle EN 206). Technické požadavky jsou velmi podobné stejně jako zpracovatelnost. Beton SB 30 s vyšší pevností se využije pro betonáž vsakovacích jímek například, či opěrných konstrukcí, kanalizačních vpustí, šachet apod. Obě betonové směsi patří do kategorie hrubých betonů.
Rychletuhnoucí betony
Samostatnou kapitolu betonových směsí tvoří rychletuhnoucí betony, jejichž hlavní výhodou je extrémně krátký čas tuhnutí. Prvním z nich je rychletuhnoucí beton BN 30. Jeho využití cílí na práce menšího rozsahu, kde v návaznosti na další technologické kroky potřebujeme, aby beton rychle vytvrdl. Například tedy kotvení různých sloupků, osazování kanalizačních vpustí a obrubníků, zalévání zárubní, opravy vadných betonových dílců i monolitických betonových konstrukcí atd. Je důležité mít na paměti, že betonová směs tuhne v závislosti na okolní teplotě od 5 do 10 minut. Co je ale také důležité, kromě rychlosti náběhu, je pevnost v tlaku, která u tohoto betonu dosahuje 37 MPa. A pozor, betonová plocha je pochozí po 3 hodinách, přičemž za 24 hodin získá pevnost 10 MPa. Tradičně ovšem zraje 28 dní, aby získal avizovanou pevnost 37 MPa. Beton by se měl zpracovávat při teplotách od +5 °C do + 25°C. Pamatujme ale, že čím vyšší je ta teplota, tím se logicky snižuje doba zpracovatelnosti.
Pak je tu ještě tzv. Knauf Zahradní beton SB 25. Primárně je určen pro koncové uživatele, neboť se velmi snadno rozmíchá a také rychle vytuhne. Po rozmíchání a bezprostřední aplikaci vytuhne během 5 minut. Má opět hrubší recepturu, která usnadňuje jeho přípravu i práci s ním. Není to v žádném případě konstrukční beton, ale je možné s ním rychle fixovat sloupky například zahradního plotu, případně obrubníky, opěrné zídky atd. Zajímavou vlastností Zahradního betonu SB 25 je, že při betonování sloupku je možné betonovou směs nasypat do vyhloubené díry s vloženým sloupkem a následně prolévat vodou (realizujeme postupně vrstvy po 10 cm). Samozřejmě se ale zpracovává i tradičně, to znamená, že na 25 kg směsi potřebujeme 2,5 litru vody. Zahradní beton SB 25 je dodáván v praktičtějším balení – pytel 25 kg.