Kvalitu povrchu provedených omítek definují čtyři kvalitativní třídy označené Q1 až Q4. Řemeslníci mnohdy nevědí, co která třída znamená, a hlavně jak toho dosáhnout. Připomeneme, že je-li požadavek nejvyšší třídy Q4, je nutné vždy povrch konstrukce celoplošně vytmelit příslušnou stěrkou. V poslední době se však často diskutuje o kvalitě povrchů sádrových hlazených omítek, což souvisí s normou (ČSN EN 13914-2), která specifikuje navrhování, provádění a přípravu vnitřních omítek. Podle této normy se například rovinatost omítky posuzuje na základě šesti tříd rovinnosti. Pro sádrové omítky by měla platit třída 3, která připouští odchylku 5 mm na 2 metrech měřicí latě. To je ovšem v praxi neakceptovatelné, a proto se všichni zpracovatelé přiklání k doporučení Svazu výrobců suchých maltových směsí, ve kterém je stanovená odchylka 2 mm na 2 metrech měřicí latě. Nás ovšem zajímá přímo kvalita povrchu takové omítky, jak ji specifikovat a jak toho dosáhnout.

ID_156415_MP-75-verputzen-0004338

Úrovně hladkosti omítky Q1 až Q4
Ačkoliv nám norma specifikuje jednotlivé úrovně kvality Q1 až Q4, tak nám ale nespecifikuje jak se k jednotlivým úrovním dostat a jak je vytvořit. Norma specifikuje identické označení jako u sádrokartonových konstrukcí, čili budeme rozlišovat třídy Q1 až Q4. Protože budou omítky realizovány v různých místnostech s odlišným osvětlením, nemusí být nutně pro celý rodinný dům platná jedna třída kvality. Například v ložnici, která je orientovaná na jih a je bohatě nasvícená, bude jistě potřeba předepsat třídu Q4. V chodbě nepotřebujeme mít Q4, ale také si nevystačíme s Q1, protože se jedná o komunikační prostor. Abychom se tedy vyznali v jednotlivých kategoriích, vysvětlíme co znamenají. 

Je-li předepsaná specifikace Q1, bude se jednat o omítku bez požadavků, kterou zpracovatel srovná latí do roviny a tím to pro něj končí. Takový povrch bude hrubý a budou na něm vidět znatelné stopy po zpracování. Použije se například u stěn, na které přijdou ještě nalepit obklady. U kvalitativní třídy Q2 se omítka natáhne, srovná latí a rozfilcuje. Po chvíli, se omítky roztočí houbou, čili rozfilcuje a následně se na jejím povrchu vyhladí hladítkem šlem, který se na něm vytvořil. Je tudíž naprosto běžné a přirozené, že na omítce můžeme vidět tahy, drobné nerovnosti a občas i kamínek důlek, drobný vryp nebo i nepravidelnosti povrchu. 

DSC01040

Pro dosažení kvality Q3 se postupuje stejně jako u Q2 s tím rozdílem, že na závěr všech prací se provede opětovné finální vyhlazení, které se provede důkladným utažením povrchu hladítkem. Je možné k tomu přistoupit za hodinu nebo ještě lépe na druhý den ráno. Omítku přestříkneme vodou a dlouhým hladítkem (tzv. motýl) celý povrch vyhladíme. Výsledkem by měl být celoplošně hladký povrch bez výraznějších a viditelných nerovností a pracovních kroků, nicméně když na takový povrch zasvítí sluníčko, je možné z boku pozorovat přechody a stínohru. 

No a co se můžete očekávat od nejvyšší kvality Q4? Jednoduše to nejlepší. Povrch této kvalitativní třídy je možno docílit pouze celoplošným přestěrkováním. K přestěrkování se použije například ROLL & SPRAY MAX, Fill & Finish Light nebo také Super Finish či Uniflott Finish. Stěrka se nanáší v tloušťce 2 mm, vyhladí se a případně přebrousí jemným brusným papírem na sucho (min zrnitost 180). Bonusem této nejvyšší kvalitativní úrovně je, že na povrchu by neměly být vidět žádné pracovní kroky ani jakákoli stínohra. 

_ISS1976_BD Ostrava-1 ID_156398_MP-75-filzen-0051

Na co je třeba brát také ohled? 
Volbu kvality povrchu mohou ovlivnit ještě některé další dodatečné faktory. Například, když investor požaduje, aby konkrétní stěna byla tmavá. Pak je zapotřebí předepsat kvalitu Q4, neboť velké tmavé plochy jsou na pohled a viditelnost struktury velmi citlivé. Některé speciální tapety potřebují mít relativně tvrdý podklad. V tom případě musíme předepsat povrch omítky rovněž Q4. Mezi tvrdé tmely patří například ROLL & SPRAY MAX, Fill & Finish nebo také Super Finish. Dalším faktorem bude finální barva. Barvy na omítky mohou být matné, polomatné a lesklé. Právě lesklý nátěr je velmi háklivý a je třeba opět dosáhnout kvalitu povrchu omítky Q4. U matného nátěru můžeme vystačit i s Q2. Platí známá zásada: nátěr nic neschová, ba právě naopak, vše zvýrazní! A čím je nátěr tmavší, tím je zvýraznění ještě větší. Vždy je vhodné se nad finální úpravou zamyslet a vybrat si tu správnou a vhodnou kvalitativní třídu povrchu, budete ji pak vidět celou dobu užívání interiéru.
 

_ISS1986