City Green Court je kancelářská budova postavená v roce 2012 na pražském Pankráci. Autorem projektu bylo prestižní newyorské architektonické studio Richard Meier & Partners a stavbu provedla firma Skanska. Koncept moderní stavby přišel tehdy s řadou inovativních řešení, například z pohledu efektivního osvětlení interiéru s využitím denního světla, nechyběla zelená střecha a hlavně propracovaný systém hospodaření s vodou včetně té dešťové. Proto také City Green Court získala jako jedna z prvních kancelářských budov v Praze nejvyšší certifikaci LEED Platinum. Osmipatrová budova nabídla zájemcům 16.300 m2 kancelářských ploch. Symbolem budovy se stal vzrostlý 10 metrů vysoký olivovník zasazený v atriu. 

2

Jak to tak v podobných budovách bývá, život zde pulsuje tempem velkoměsta. Občas dojde k výměně nájemců, a tak je třeba předělat původní dispozici na novou. Což byl případ softwarové firmy Endorphina, která rekonstrukci nově pronajatého prostoru zadala zavedené firmě Bojko stavební, s.r.o. Ta na základě dřívější úspěšné spolupráce oslovila trojici mladých spolupracujících architektů: Tomáše Kubelku, Slavomíra Peterku a Viktora Berana Kákoše, aby navrhli architektonické řešení podle potřeb nového nájemce. Dle zadání měly nově vzniknout kanceláře pro 102 pracovních míst (cca 15 místností) včetně kanceláří vedení firmy, dále zasedací místnosti, recepce a promítacího sálu. „Původní prostor, který jsme měli pro rekonstrukci k dispozici, byl tvořen betonovým skeletem, kazetovými podhledy, skleněnými příčkami a částečně sádrokartonem. Podlaha na terčích umožnila instalaci spodních technologií,“ vysvětluje Ivan Bojko, majitel firmy. „Dispoziční řešení je nyní zhruba z 70 % nové, některé prvky byly ale zachovány. Každopádně primárně byla nová dispozice realizovaná suchou výstavbou Knauf.“ 
 

3

Esence hry na stěnách 
Klíčovým momentem řešení se stalo použití děrovaných desek Knauf Cleaneo, ale ne v podhledech, jak by kdekdo předpokládal, ale naopak ve stěnách. „Nápad využít Cleaneo děrované desky souvisel částečně s architekturou stávající budovy, neboť tyto desky jsou vidět například v atriu objektu. Pro náš záměr jsme potřebovali nějaký jednoduchý bílý a luxusně vypadající povrch, který bychom dokázali kombinovat se sádrokartonovými příčkami, které rozčlenily plochu na dva Open Space prostory a řadu menších místností,“ vysvětluje Viktor Beran Kákoš. „Cleaneo desky nám současně posloužily jako matrice pro zasazení barevných pinů (terčíků). Věděli jsme, že budeme vytvářet nové zasedací místnosti, z nichž každá měla vyjadřovat určitou esenci z dané počítačové hry. Bylo jasné, že tyto hry nemůžeme parafrázovat konkrétně, ale že je budeme abstrahovat. Tyto myšlenky se nakonec spojily v konkrétní nápad využít Cleaneo desky jako matrici pro pixelové obrazy.“

20230506_102444

Knauf Cleaneo desky s LED čipy
Grafika s logem firmy v nové recepci byla dokonce provedena jako svítící. Piny na ploše Cleaneo desek jsou vyrobené ze dvou vrstev plastu. Jedna vrstva je nosičem led čipu, zatímco druhá nese krycí sklíčko, které prezentuje určitou barvu. Pin je zasunut do otvoru desky (průměr 8 mm a rozteč děrování je 18 mm), přičemž elektro přívod prochází otvorem desky. „Když se pustí paprsek světla do toho pinu, významně se zvětší světelný efekt v celé ploše pinu, na což by klasická LED dioda nestačila,“ doplňuje Ivan Bojko. Některé příčky jsou trojitě opláštěné, přičemž třetí deska spoluvytváří vzduchovou mezeru, která slouží především pro vedení elektroinstalací. Tam, kde byla stávající betonová stěna, postavila se sádrokartonová předsazená stěna. Výroba a instalace nebyla ovšem vůbec jednoduchá. Firma Bojko stavební s.r.o. a dodavatel LED svítidel Love LED Neon museli velmi úzce spolupracovat. Sestavy se musely připravit v několika segmentech přímo ve firmě Love LED Neon, aby se pak převezly na stavbu, kde se to celé kompletovalo. 

API_2411a kopie

Nejen grafika, ale i akustika
Důležitá byla rovněž akustika. „Naším cílem bylo vytvořit v zasedacích místnostech měkké prostředí, ke kterému přispěl vhodný koberec s vysokým chlupem, a právě děrované Knauf Cleaneo desky, které mají schopnost pohlcovat hluk a spoluvytváří akustický komfort v místnosti,“ vysvětluje Tomáš Kubelka. Kromě zasedacích místností se jednalo o prostor stravování a pak v obou open space místnostech. „Konstrukce příček vypadají tak, že do výšky 90 cm jsou ve stěnách plné desky Knauf White (tl. 12,5 respektive 15 mm) a nad nimi jsou již ty pohledové Cleaneo desky s grafikou,“ doplňuje Ivan Bojko. Pod děrovanými deskami je křížový rastr, aby se desky mohly napojovat na výšku. Spáry se tmelily speciální špachtlí a Uniflottem. 

4

„Od začátku na nás zapůsobila identita té budovy, kde bělost hraje hlavní notu. Na to jsme chtěli organicky navázat. Současně přišel klient s tím, že chce něco barevného hravého. Proto celkový koncept toho prostoru je dílem neutrální bílý a v místnostech, kde jsou Cleaneo desky s motivy her, působí výrazný barevný akcent, čímž jsme skloubili v jeden harmonický celek dva prvotní protichůdné požadavky,“ dodává Viktor Beran Kákoš. 

Autoři architzektonického návrhu byli Tomáš Kubelka, Slavomír Peterka a Viktor Beran Kákoš. Realizaci provedla firma Bojko stavební, s.r.o. Investorem byla Endorphina limited.

API_2238a uvodni foto API_2473a