Městská část Praha 6 se už od nepaměti řadí k nejatraktivnějším pražským obvodům. Stačí vzpomenout rušné Dejvice, klidný Břevnov, lukrativní Střešovice nebo čtvrť Petřiny, ve které se nachází jedno z nejstarších panelových sídlišť v Praze budované v letech 1959 až 1969. Petřiny se proslavily řadou zajímavostí. Třeba tím, že zde najdete budovu Ústavu makromolekulární chemie, ve které působil Otto Wichterle, vynálezce kontaktních čoček. K odpočinku vybízí vyhledávaná obora Hvězda a v těsném sousedství je Břevnovský klášter se hřbitovem, na kterém je pohřbena řada známých osobností, mezi než patří Karel Kryl nebo Jan Anastáz Opasek. 

_ISS4812

Petřiny ovšem prosluly studentskými kolejemi Na Větrníku, kde pulsoval studentský život se vším, co k němu patří. Není se tedy čemu divit, že se na Petřinách postavila celá řada zajímavých projektů a právě jeden z nich navazuje na nedávnou historii. Jedná se o Dům Comenius situovaný mezi ulicemi U Větrníku a Ankarské. Jak jistě tušíte návaznost na proslulé koleje je namístě. Dům Comenius nabízí ovšem bydlení nejen pro studenty. Architektura moderní budovy do historického kontextu Petřin dobře zapadla a vhodně ji doplnila. Její organický tvar se přizpůsobil pozemku. Na chodbách uvnitř objektu je vše zaoblené a můžete procházet kolem dokola na každém patře. Střed domu tvoří atrium se zelení, které je zavlažováno dešťovou vodou z akumulační nádrže. V objektu se nachází samozřejmě podzemní parkoviště, ale také prodejna potravin jednoho z nejznámějších řetězců. Nájemci mají tak k dispozici vše, co potřebují. Do obory Hvězda, na metro B nebo do klášterních zahrad je to coby kamenem dohodil.
 
Sádrokartony Knauf v ubytovacích jednotkách i na chodbách
Moderní budova s celkovým počtem 232 jednotek je konstrukčně řešena převážně jako železobetonový monolit v kombinaci s vápenopískovými vyzdívkami (konkrétně od 3. do 5. patra). Podzemní podlaží bylo navrženo také jako monolitická železobetonová bílá vana s ohledem na spodní podloží. Ale nás pochopitelně zajímá suchá výstavba, která zde našla uplatnění v systému Knauf. V samotných jednotkách doplnily vyzdívky (tl. zdiva i nosných ŽB stěn je 200 mm) interiérové příčky sádrokartonové konstrukce většinou s jednoduchým záklopem. Podle účelu místnosti se jednalo buď o záklop bílými deskami Knauf White, nebo impregnovanými deskami Knauf Green. V místech, kde bylo nutné zohlednit požární bezpečnost, se volily protipožární desky Knauf RED Piano, které současně přispěly k lepší akustice. I vzhledem k tomu, že se v převážné většině jedná o studentské jednotky, zvolila se povrchová úprava sádrokartonových příček v kvalitě Q2, což je standardní a v tomto případě postačující řešení kvality. V bytech najdeme také řadu podhledů s jednoduchým záklopem taktéž bílými deskami Knauf White. Jsou to hlavně podhledy v kuchyních a na chodbách, kde se ukrývají instalace a osvětlení. Samostatný požární celek samozřejmě tvoří komunikační prostor s požární odolností 30 minut, kde byly použity desky Kanuf RED Piano. Podhledy po celé ploše chodby jsou proto protipožární.  

_ISS4349

Většinu jednotek v Domě Comenius tvoří jednotky 1+kk, které začínají na velikosti 18 m2. Ale jsou tu také jednotky 2+kk s oddělenou ložnicí a pokojem s kuchyňským koutem. Na každém patře nechybí vždy několik větších jednotek s vlastní lodžií v provedení 2+kk nebo 3+kk s velikostí do 90 m2. Petřiny tak mají místo staré již nevyhovující budovy novou moderní, která navázala na zdejší studentskou tradici. 

Dodejme, že architektonické řešení vzniklo ve studiu Kaama, s.r.o., projekt vytvořil SPS Projekt, s.r.o. a generálním dodavatelem byla firmy Geosan Group, a.s. Suchou výstavbu měla na starost firma WEEKENDSTAV, s.r.o. a sádrové omítky realizovala De.Mann sádrové omítky, s.r.o.
 
 

_ISS4339 _ISS4379